Glaukomová poradna

Glaukomová poradna zajišťuje konziliární péči pro pacienty s glaukomem (tj. zeleným zákalem) pro celou oblast západních Čech. Na našem pracovišti provádíme komplexní vyšetření pacientů se zeleným zákalem. Toto komplexní vyšetření umožňuje zachytit u pacientů zelený zákal dříve, než nastanou první změny vidění, doporučit vhodnou terapii a s časovým odstupem sledovat vývoj onemocnění a adekvátně upravovat léčbu.

V případě nutnosti invazivní terapie provádíme jak laserové zákroky na duhovce, v komorovém úhlu a na řasnatém tělese, tak i mikrochirurgické zákroky jako např. trabekulektomie (s event. použitím antimetabolitů a/nebo implantátů Ologen či Healaflow), kryokoagulace řasnatého tělíska, terapeutická extrakce katarakty, implantace drenážních implantátů a další.

Prováděná vyšetření:

• Aplanační tonometrie
  • Vyšetření předního i zadního segmentu oka
  • Gonioskopie, tj. vyšetření duhovko-rohovkového úhlu
  • Perimetr, tj. vyšetření zorného pole
  • Vyšetření kontrastní citlivosti
  • Vyšetření předního segmentu oka přístrojem Pentacam
  • Ultrazvuková pachymetrie, tj. měření centrální tloušťky rohovky
  • Analýza a sledování vrstvy nervových vláken pomocí optické koherentní tomografie (OCT )
  • HRT vyšetření, tj. vyšetření zrakového nervu pomocí Heidelberského retinálního tomografu, který umožňuje vytvoření počítačového 3D otisku zrakového nervu